Jak bezpiecznie pracować przy laptopie?

Laptopy są wygodne, lekkie i można na nich pracować wszędzie. Ich kompaktowa budowa wymusza jednak najdziwniejsze (i absolutnie nieergonomiczne) pozycje przy pracy. Jeśli klawiatura jest na właściwej wysokości, ekran jest za nisko. Jeśli ustawimy prawidłowo ekran, musimy sięgać do klawiatury. Cierpi więc albo szyja i obręcz barkowa, albo nadgarstki. Przy odrobinie wysiłku i wyobraźni można jednak temu zaradzić.

Jeśli spędzacie przed laptopem dużo czasu, powinniście przeorganizować swoje stanowisko pracy i zainwestować w dodatkowy monitor albo klawiaturę.

Jeśli wybierzecie opcję z dodatkowym monitorem, pamiętajcie o jego właściwym ustawieniu tak, żeby linia Waszego wzroku przebiegała na wysokości jego górnej krawędzi lub nieco poniżej. Wtedy będziecie korzystać tylko z klawiatury laptopa – tu nie zapominajcie o prawidłowej pozycji ciała, zwłaszcza o dobrym ustawieniu barków (lużne, nieuniesione), przedramion (równolegle do podłoża, albo skierowane nieco w dół) i nadgarstków (prosto).

My polecamy raczej opcję z dodatkową klawiaturą, dlatego że klawiatury w laptopach są przeważnie zbyt wąskie, żeby przy pisaniu na nich neutralnie ustawić dłonie. Laptop można wtedy ustawić na właściwej wysokości na specjalnej podpórce albo piramidzie z książek, tak żeby ekran znajdował się na odpowiedniej wysokości.

Jeśli pracujecie na laptopie tylko przez chwilę i nie macie przy sobie dodatkowego sprzętu czy nawet biurka (pracujecie na kolanie), postarajcie się przestrzegać kilku zasad:
1. Podłóżcie coś twardego pod laptop, tak żeby ekran znajdował się jak najwyżej i odchylcie go nieco do tyłu.
2. Usiądźcie prosto albo lekko odchyleni – nie garbcie się i nie wysuwajcie głowy do przodu.
3. Możecie podłożyć sobie coś pod plecy, żeby je podeprzeć (np.zwiniętą bluzę).
4. Nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem 90 stopni. Jak najczęściej wyciągajcie je w przód.

I pamiętajcie o przerwach i ćwiczeniach!

Miłego dnia!

Aleksandra Prus i Magda Krzysik