Jak chronić oczy, pracując przed komputerem?

eye-211610_1280

Praca przed komputerem, która wymaga wielogodzinnego wpatrywania się w ekran to duży wysiłek dla aparatu wzroku. Oczy reagują na przemęczenie na różne sposoby. Możemy odczuwać w nich pieczenie, napięcie, ostry ból, albo ból nudzący. Często pojawia się też łzawienie, podwójne widzenie czy bóle głowy. Brzmi znajomo? Jeśli tak, powinniście jak najszybciej zareagować. Poniżej kilka czynników szczególnie wartych uwagi.

1. Oświetlenie
To może oczywiste, ale właściwe oświetlenie to absolutne minimum, które powinniśmy zapewnić naszym oczom, żeby utrzymać je w dobrej kondycji. Światła powinno być tyle, żebyście byli w wstanie swobodnie czytać i wykonywać swoje obowiązki bez konieczności wysilania oczu, wyciągania się w kierunku okna , czy ustawiania dokumentów pod odpowiednim kątem. Światła nie może też być za dużo – nie może drażnić oczu i sprawiać, że je mrużycie.

2. Odbijające się światło.
Pamiętajcie, że ekran komputera powinien być ustawiony tak, żeby nie odbijać światła. To bardzo męczy oczy! Eksperci od ergonomii zalecają, żeby pochylić ekran delikatnie w tył, tak by jego dolna krawędź była bliżej nas niż górna (dzięki temu ogarniemy wzrokiem całą jego powierzchnię). Nie róbcie tego jednak, jeśli przez to ekran odbija światło lamp sufitowych. Nie dopuście do sytuacji, w której ekran tak bardzo odbija światło, że musicie przyjmować dziwne pozycja, żeby coś na nim zobaczyć! Zaszkodzicie wtedy nie tylko oczom, ale i szyi, i barkom. Wtedy na pewno trzeba go przestawić. Jeśli pracujecie na poddaszu i w słoneczne dni na ekranie widzicie wyłącznie to co przez swoje okna dachowe, zainwestujcie w rolety.

3. Kontrast.
Jeśli pracujecie w programach, które mają ciemne tło, pamiętajcie, żeby nie ustawiać ekranu na tle bardzo jasnych ścian czy okien. Nadmierny kontrast źle wpływa na wzrok. Jeśli nie możecie przestawić komputera, koniecznie przyciemnijcie powierzchnię za ekranem (zawieście coś na ścianie albo zaciągnijcie żaluzje).

4. Optymalna odległość monitora:
Pracując przed komputerem, powinniście ustawić monitor na odległość wyciągniętej ręki, albo nieco dalej, jeśli jest duży. Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że monitor powinien być odsunięty na maksymalną odległość, z której jesteście w stanie swobodnie przeczytać tekst na ekranie. Siedzenie zbyt blisko albo zbyt daleko męczy oczy.

5. Oczy męczą się bardziej, jeśli skupiamy wzrok na punktach znajdujących się w bliskiej odległości. Dlatego od czasu do czasu powinniście odkleić wzrok od ekranu i spojrzeć za okno albo na obrazek zawieszony na ścianie na drugim końcu pomieszczenia. Róbcie to przynajmniej raz na 20 min.

6. Zwróćcie uwagę na wielkość czcionki w komputerze. Jeśli nie jesteście w stanie swobodnie jej przeczytać i musicie wyciągać szyję w kierunku ekranu, trzeba koniecznie ją powiększyć. (Może jest ktoś, kto tego nie wie: jeśli rozmiar czcionki np. strony internetowej jest zbyt mały, żeby ją powiększyć, wystarczy wcisnąć Crtl +)

7. Czasem dyskomfort spowodowany jest suchością gałki ocznej. Pracując długie godziny przed komputerem, warto pamiętać o nawilżających kropelkach.
Niektórzy zalecają też jak najczęstsze patrzenie w dół – wtedy większa powierzchnia gałki jest nakryta powieką i co za tym idzie nawilżona i podobno w takiej pozycji częściej mrugamy.

Dbajcie o oczy! Mrugamy do Was na dobranoc!
O&M