Dlaczego należy zacieśniać więź z powięzią?

Jeśli kiedykolwiek przygotowywaliście na obiad pierś z kurczaka, to mieliście w rękach powięź – to ta przeźroczysta, biaława rozciągliwa błona, która otacza mięso. Człowiek też taką ma. Zerknijcie na rycinę – te białe pasma to właśnie powięź

thoracolumbar-fascia-xl

Powięź to kopciuszek wśród tkanek – przez długi czas była pomijana i niedoceniana, ale w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna dla biomechaniki ludzkiego ciała. Jest teraz intensywnie badana i ciągle dostarcza naukowcom i klinicystom niespodzianek. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie da się mówić o ludzkim aparacie ruchu i o sprawności fizycznej bez mówienia o powięzi.
Powięź to struktura łącznotkankowa, dzięki której nasze ciało jest zwarte. Pokrywa ona mięśnie, zapewnia ich kontakt z narządami wewnętrznymi, tworzy kanały dla nerwów i naczyń. Istnieje teoria, że To z jej zagęszczonych włókien tworzą się więzadła i ścięgna oraz torebki stawowe. Słowem powięź to niewiarygodnie rozległa elastyczna i plastyczna sieć, która wspiera, rozdziela, ale równocześnie łączy, otacza i zapewnia spójność różnych części ciała. Pełni rolę ochronną, ale potrafi również przekazywać informacje z jednej części ciała do drugiej. Dzięki powięzi właśnie Wasze barki wiedzą, że macie napięte mięśnie zginające biodra, albo że macie bliznę na stopie.

Powięź kocha się rozciągać (wyjaśnienie dlaczego w osobnym artykule), lepiej pracuje, kiedy pijemy dużo wody i lubi ciepło:) Zróbcie jej dziś prezent w postaci ciepłej kąpieli i małego stretchingu!

Pozdrawiamy!

Ola i Magda