Jak przeponowe oddychanie wspiera kręgosłup?

http://www2.highlands.edu/site/print/biology-cartersville-muscle-diagrams

RUCH PRZEPONY, A ZDROWIE KRĘGOSŁUPA

Wiecie już, jak pracuje przepona. Na krótkim filmiku o tu możecie zaobserwować, jak obniża się przy wdechu i unosi przy wydechu. Jej ruch powoduje zmiany ciśnienia w jamie brzusznej i piersiowej, co ma wpływ na narządy tych przestrzeni, ale, uwaga!, również na kręgosłup.

WPŁYW PRZEPONY NA KRĘGOSŁUP

STAWY I DYSKI

Przepona przyczepia się z przodu do żeber, mostka, a z tyłu jej przyczepy, tzw. odnogi schodzą do kręgosłupa lędźwiowego. Jej ruch delikatnie zmienia ułożenie krzywizn kręgosłupa, co korzystnie wpływa na funkcje stawów i krążków miedzykręgowych (dysków), opóźniając procesy ich degeneracji.

Zdrowa, pracująca w pełnych zakresach przepona, to zdrowszy, młodszy kręgosłup!

MOCNE CENTRUM

Przepona jest również częścią głębokiego gorsetu mięśniowego zwanego centrum ciała albo core. Zamyka ten gorset od góry i współpracuje z mięśniem poprzecznym brzucha (to ten mięsień, który napina się podczas ćwiczeń pilates), mięśniem wielodzielnym i dnem miednicy. Gorset ten ma za zadanie stabilizować i chronić kręgosłup. Napina się on, zanim wykonamy jakikolwiek ruch. Dzięki niemu kręgosłup jest bezpieczny, kiedy po coś sięgamy, schylamy się, podskakujemy albo biegamy. Jeśli przepona jest zablokowana, to całe centrum nie działa tak, jak powinno i kręgosłup jest mniej stabilny i bardziej narażony na urazy nawet podczas prostych, niewymagających czynności.

Warto więc prawidłowo oddychać!

Ćwiczenie na dziś: jeśli macie chwilę, połóżcie sobie dłonie na dolnych żebrach i zróbcie kilka głębokich wdechów i wydechów. Poczujcie, jak podczas wdechu żebra się rozszerzają i rozpychają wasze dłonie na boki, a podczas wydechu opadają. Następnie połóżcie dłonie na brzuchu i poczujcie, jak podczas wdechu wasz brzuch i dłonie lekko się unoszą. Udało się? Właśnie poćwiczyliście przeponę. To świetne ćwiczenie, zróbcie je dzisiaj jeszcze 2 razy:)
Wdech, wydech! Niech to będzie dobry dzień!
Pozdrawiamy!
O&M