Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty i łokieć golfisty wbrew swoim nazwom nie są domeną sportowców. Dotyczą osób, które w pracy wykonują powtarzalne ruchy nadgarstka i przedramienia – w tym stukających w klawiaturę i pracujących myszką pracowników biurowych.

Ból charakterystyczny dla tych syndromów pojawia w miejscach gdzie przyczepiają się ścięgna mięśni odpowiedzialnych za ruch nadgarstka i palców. Z czasem może jednak zacząć promieniować wzdłuż mięśni do przedramienia i nadgarstka. Do wystąpienia bólu dochodzi, kiedy pewne grupy mięśniowe są chronicznie przeciążane (powstają w nich wówczas mikrourazy). Kiedy przeciążone zostają mięśnie prostujące palce i nadgarstki, ból występuje z boku łokcia w okolicach ich przyczepu – łokieć tenisisty. Kiedy przeciążone zostają zginacze, dolegliwości odzywają się po stronie przyśrodkowej – łokieć golfisty.

Problemy pojawiają się szczególnie u tych, którzy zapominają o przerwach i źle ustawiają nadgarstek i przedramię podczas pracy (tworzy się wówczas dysbalans mięśniowy, o którym wielokrotnie już pisałyśmy).

Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam uchronić łokcie przed bólem:
1. Sprawdźcie, jak ustawiacie nadgarstek podczas pracy (powinien być w pozycji neutralnej). Zajrzyjcie do poprzednich postów o nadgarstku i upewnijcie się, że pracujecie ergonomicznie.
2. Pamiętajcie o przerwach. Jak najczęściej odrywajcie dłonie od klawiatury i strzepujcie nadgarstki.
3. Przeciążone mięśnie przykurczają się i wymagają rozciągania. Pamiętajcie więc o delikatnym (bezbólowym), ale regularnym rozciąganiu nadgarstka. (Rzućcie okiem na zdjęcie).
4. Bardzo pomocna jest również automobilizacja powięzi przedramienia. Brzmi to poważnie, ale jest proste i każdy może wykonać to sam. Chodzi o rolowanie skóry (a tak naprawdę znajdującej się pod nią powięzi) np. piłeczką lub wałkiem. Albo o proste pociąganie i szczypanie skóry przedramienia.
Miłego dnia i zdrowych łokci!
O&M

Image courtesy of samarttiw at FreeDigitalPhotos.net