Ćwiczenia centrum ciała wspierają rehabilitację bólu pleców.

Najnowsze badania (Physical Therapy in Sport, 2017.01) wykazują, że ćwiczenia stabilizacji centralnej – czyli takie, które angażują „centrum” – są bardziej skuteczne od innych ćwiczeń i tak samo skuteczne jak terapia manualna w leczeniu pacjentów z bólami kręgosłupa lędźwiowego. Autorzy publikacji podkreślają, że każdy program rehabilitacji bólu pleców staje się efektywniejszy, jeśli się go wzbogaci o tego rodzaju ćwiczenia.
Pic from: http://travelstrong.net/trx-suspension-trainer-review/
 Z doświadczenia w pracy fizjoterapeutycznej i wieloletnich obserwacji wiemy, że najważniejsze w postępowaniu terapeutycznym jest dążenie do odpowiedniego zbalansowania ciała pacjenta. Czyli możliwie jak największe przywrócenie równowagi mięśniowo-powięziowej. Obecnie większość z nas spędza przeważającą część dnia siedząc – przed komputerem, w samochodzie, podczas odpoczynku. W rezultacie nasze mięśnie ulegają osłabieniu i dochodzi do zaburzenia tej harmonii. Co więcej  żyjąc w przewlekłym stresie, jesteśmy narażeni na zwiększone napięcie w strukturach powięziowych. U kobiet napięcie to kumuluje się częściej w obrębie ramion i karku, a u mężczyzn w obrębie kręgosłupa krzyżowego, miednicy i bioder.
W gabinecie pracujemy nad wyrównaniem tych napięć poprzez pracę manualną  z Dlaczego należy zacieśniać więź z powięzią?powięzią. Jeśli pacjent nie ma ostrych objawów, polecamy mu ćwiczenia Pilates z elementami stretchingu. Ćwiczenia te w bezpieczny sposób wzmacniają centrum ciała i pozwalają rozciągnąć te mięśnie, które ulegają przykurczom,  przedłużając efekty pracy manualnej.  Inną propozycją ćwiczeń stabilizacji centrum są zajęcia TRX, czyli trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała na specjalnych podwieszanych pasach. Polecamy go osobom aktywnym i sportowcom.  TRX jest wykorzystywany we wszystkich dyscyplinach sportowych – w sporcie zawodowym jak i amatorskim, by wzmocnić centrum, zapobiegać bólom pleców i innym kontuzjom.
Jeżeli nie jesteś pewien jaki trening jest dla ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami a na pewno pomożemy Ci wybrać!
Zapraszamy!
1. Stabilization exercise compared to general exercises or manual therapy for the management of low back pain: A systematic review and meta-analysis. Gomes-Neto M1, Lopes JM2, Conceição CS2, Araujo A2, Brasileiro A3, Sousa C2, Carvalho VO4, Arcanjo FL2.Phys Ther Sport. 2017 Jan;23:136-142, pozyskane z:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27707631
2. „Nieskończona sieć” R.Louis Schiltz, Rosemary Feitis