Siedzenie szkodzi sercu!

Siedzenie szkodzi sercu!

Photo by Form on Unsplash

To życzenia noworoczne dla wszystkich z Was! Aby dodatkowo Was zmobilizować do realizowania postanowień noworocznych prezentujemy szokujące badania kardiologów przedstawione na łamach NY Timesa.
Osoby, które siedzą więcej niż 10 godzin dziennie, mają skłonność do nadwagi, cukrzycy i chorób serca – już nie raz o tym wspominałyśmy. Jeśli chodzi o problemy z sercem to zupełnie niedawno naukowcy połączyli ich występowanie z obecnością w ciele TROPONINY. Jest to białko, które jest uwalniane, gdy mięsień sercowy ulega uszkodzeniu. Jego gwałtowny wyrzut występuje np. podczas ataku serca.
Najnowsze badania dowodzą, że osoby które siedzą 10 i więcej godzin dziennie mają chronicznie podniesiony poziom troponiny. Świadczyć to może o tym, że serce podczas długotrwałego siedzenia czuje się przewlekle niedotlenione (nawet u tych, którzy deklarują że ćwiczą). Jeszcze nie jest jasne, jakie czynniki na to wpływają – czy brak ruchu i statyczna pozycja , czy może pozycja w jakiej siedzimy. Jedno jest pewne: mniej siedzenia, a więcej ćwiczenia to przepis na zdrowe serce!

Pozdrawiamy serdecznie!
Zródło: Sedentary Behavior and Subclinical Cardiac Injury: Results From the Dallas Heart Study, Circulation. 2017 Oct