Jak ustawić dłonie podczas pracy przy komputerze?

http://www.versatables.com/discover/ergonomics/the-equation/ergonomic-equation-part-one-neutral-position/

Kanał nadgarstka to bardzo wąską przestrzeń, w której mieści się wiele struktur (ścięgien, naczyń i nerwów). W nieprawidłowej pozycji struktury te są uciskane, co może doprowadzić do licznych nieprzyjemnych dolegliwości i problemów, między innymi do zespołu cieśni kanału nadgarstka, który wymaga długotrwałego leczenia i zwolnienia lekarskiego.

Zamiast leczyć lepiej zapobiegać – zapraszamy do lektury!

Nadgarstki powinny być ustawione na poziomie przedramion albo odrobinę poniżej – nie powinny zwisać ani być zadarte do góry. Pierwsze ustawcie przedramiona, upewniając się, że nie unosicie barków, a później sprawdźcie, jak leżą dłonie.

Pamiętajcie też o pozycji neutralnej (na wprost). Sprawdźcie, czy pisząc na klawiaturze, nie kierujecie dłoni do środka – jeśli tak się dzieje, warto pomyśleć o zakupie szerszej klawiatury.

Kiedy pracujecie myszką, starajcie się poruszać całym przedramieniem tak, by nie zginać nadgarstka na boki (wykonujcie bardziej globalne ruchy „wychodzące” z przedramion).

Być może zabrzmi to zabawnie, ale czasem wygięcie nadgarstków podczas pisania wynika ze zbyt długich paznokci, albo ze zbyt mocnego uderzania w klawiaturę – warto o tym pomyśleć.

Nadgarstki tak jak reszta naszego ciała lubią ruch. Zalecamy, więc małą przerwę: wyciągnijcie ręce w górę, a następnie strzepnijcie dłonie, potem zróbcie to samo z rękami w dole, tak jakbyście chcieli się z nich pozbyć całego zmęczenia.

O&M

Zapraszamy też do przeczytania wpisu o podkładkach pod nadgarstek.