1.Ustawienie na biurku:
Dla tych, którzy przez większość czasu pracują przed komputerem najlepsze jest centralne ustawienie monitora. W przeciwnym razie narażamy się na bóle karku i ramion w skutek utrzymywania szyi w skręceniu i przyjmowania nienaturalnej pozycji.
2.Optymalna odległość:
Monitor powinien stać na odległość wyciągniętej ręki. Jeśli mamy duży monitor możemy go ustawić dalej. Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że monitor może być ustawiony najdalej, jak się da, ale tak byśmy nie musieli wysilać oczu. Siedzenie zbyt blisko albo zbyt daleko męczy oczy.
3.Wysokość:
Tu ważne jest ustawienie szyi. By zachować jej naturalną krzywiznę i nie pochylać głowy do przodu ani jej nie zadzierać, najlepiej będzie ustawić ekran tak, by linia naszego wzroku w pozycji neutralnej znajdowała się na wysokości około 5-6 cm od jego górnej krawędzi.
4.Kąt:
Możemy przechylić monitor delikatnie w tył, tak by jego dolna krawędź była bliżej nas niż górna. Dzięki temu ogarniemy wzrokiem całą powierzchnię ekranu. Nie róbcie tego jednak, jeśli przez to ekran odbija światło lamp sufitowych ani kiedy monitor, przy którym siedzicie jest za wysoko i nie możecie zmienić jego ułożenia.
5.Ustawienie względem okien:
Jeśli to możliwe powinniśmy ustawić nasze stanowisko pracy, tak by ekran komputera odbijał jak najmniej światła. Mrużenie oczu, powoduje zmęczenie, męczy wzrok i może powodować bóle głowy.