Siedzenie a ból kolan.

Czy siedzenie może generować ból kolan? Tak. Dyskomfort i ból z przodu kolana odczuwany podczas długotrwałego siedzenia nazywany jest „kolanem kinomana”. Syndrom ten występuje przez zbyt długie utrzymywanie kolan w zgięciu. W takiej pozycji przyciskamy rzepkę do powierzchni stawowej, upośledzamy jej odżywianie i niszczymy jej powierzchnię.

Żeby temu zapobiec, pamiętajcie, by podczas siedzenia przy biurku nie zginać kolan bardziej niż do 90 stopni oraz jak najczęściej wyciągać nogi przed siebie (wtedy rzepka odpoczywa, bo nie jest dociskana do powierzchni stawowej).

U osób, które cierpią na tę kinomańską przypadłość, często występuje też ból podczas schodzenia ze schodów, przysiadów czy podczas uprawiania sportu (biegania, gry w squasha). Jedną z przyczyn występowania takiego zespołu bólowego może być brak równowagi mięśniowej. Oznacza to, że jedne grupy mięśniowe są zbyt silne w stosunku do innych, skutkiem czego pociągają rzepkę i wytrącają ją z jej prawidłowego toru ruchu. Jeśli takiej „zwichrowanej” rzepce zafundujemy dodatkowo długie dociskanie, możemy poważnie ją uszkodzić.

Jak wrócić rzepkę na właściwe tory? Wzmocnijcie i rozciągnijcie mięsień czworogłowy uda, rozciągnijcie tylną grupę mięśni uda oraz mięśnie zginające biodra. Nie zapominajcie też o rozciągnięciu łydek.

A! I pamiętajcie o wygodnych butach. Chodząc na obcasie, często nie prostujemy kolan, co nie daje rzepce odpocząć.

PS: Oczywiście ból w kolanie może mieć inne podłoże (np. reumatyczne). Jeśli dolegliwości nie ustępują, zgłoście się do fizjoterapeuty.

Image courtesy of samarttiw at FreeDigitalPhotos.net