Aktywujemy mięśnie głębokie

W zeszły piątek pisałyśmy o mięśniach głębokich tułowia. Mięśnie te napinają się przed każdym ruchem, który wykonujemy − bez względu na to czy gramy w tenisa, czy myjemy okna. Jeśli są osłabione, tułów a w rezultacie całe ciało jest niestabilne i narażone na kontuzje (np. skręcenia stawów skokowych czy kolanowych).

Na początek nauczymy się aktywować mięsień poprzeczny brzucha, który jest często bardzo zaniedbywany (żyje w cieniu mięśnia prostego brzucha, pod którym się znajduje!).

Do dzieła!
1. Połóżcie się na plecach i ugnijcie kolana.
2. Delikatnie zrolujcie miednicę, tak jakbyście chcieli przykleić plecy do podłogi (nie wciskajcie lędźwi w podłoże, ruch ma być naprawdę niewielki).
3. Ułóżcie dłonie na biodrach, tak żeby palec środkowy leżał na kolcu biodrowym (wystająca część talerza biodrowego) a wskazujący na miękkiej części zaraz obok (na mięśniu poprzecznym).
4. Wyobraźcie sobie, że zbliżacie pępek do kręgosłupa i napnijcie brzuch.
5. Unieście powoli stopę jednej nogi nad ziemię, nie poruszając miednicą – palcem, który trzymacie na kości kontrolujcie czy miednica rzeczywiście jest stabilna (To kluczowe dla tego ćwiczenia!).

Powinniście wyczuć napięcie pod palcem leżącym na mięśniu.

6. Utrzymajcie napięcie kilka sekund i zmieńcie nogę. Wykonajcie kilka powtórzeń. Ćwicząc, nie wstrzymujcie oddechu.

Powodzenia!