Ergonomia spania

Przeciętny człowiek śpi około 8 godzin na dobę, co oznacza, że średnio 1/3 życia spędzamy w łóżku! Warto zadbać, by te długie godziny były dla naszego ciała komfortowe i pozwoliły mu się prawdziwie zregenerować. Dziś będzie więc o ergonomii spania.

Każdy z nas ma ulubioną pozycję, w której zasypia i przesypia większość nocy. Warto wiedzieć, że obciążenie, jakiemu podlega kręgosłup jest różne w różnym ułożeniu ciała: najmniejsze jest, kiedy śpimy na plecach, trochę większe w pozycji na boku, a największe w pozycji na brzuchu.

Niezależnie jednak od tego, w jakiej pozycji śpimy powinniśmy zadbać o wygodny materac.

Dobór materaca jest sprawą bardzo indywidualną, ale istnieje kilka zasad, które warto zastosować. Materac nie powinien być ani za miękki, ani za twardy i powinien wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa.
Kupując nowy materac, nie róbcie tego pochopnie, odwiedźcie kilka sklepów i połóżcie się na przynajmniej dziesięciu różnych, żeby sprawdzić, na którym wam najwygodniej.
Sprzedawca powinien pomóc Wam wykonać prosty test: kładziecie się na plecach, a sprzedawca wsuwa rękę w przestrzeń między materacem a waszymi lędźwiami. Jeśli rękę można w miarę swobodnie przesunąć na drugą stronę, materac powinien być wygodny. Jeżeli ręka przechodzi za łatwo – bez żadnego oporu – materac najprawdopodobniej jest za twardy. A jeżeli w ogóle nie da się jej wsunąć, nasze lędźwie zapadają się za głęboko i prawdopodobnie materac jest za miękki. Po teście z ręką, połóżcie się na wybranym materacu na boku, żeby sprzedawca mógł sprawdzić, czy krzywizny waszego kręgosłupa są ułożone w jednej linii.

W doborze twardości materaca ma też znaczenie nasza waga. Osoby bardzo szczupłe powinny unikać materacy zbyt twardych, ponieważ będą one drażnić wystające elementy kostne i powodować ból (takie osoby po nocy będą się czuły poobijane). Dla nich lepsze będą materace z lateksu albo też tworzyw termoelastycznych, które w większym stopniu się dopasowują do naturalnych krzywizn ciała.
Osoby cięższe będą lepiej spały na materacach twardszych (takie osoby częściej wybierają materace typu kieszeniowego). Bo w zbyt miękkich ciało się za bardzo zapada, co skutkuje uczuciem zmęczenia rano.
Kiedy już kupicie materac, pamiętajcie, żeby umieścić go na stabilnym, nieuginającym się stelażu/ramie łóżka – wtedy materac będzie „pracował” optymalnie i wolniej się zużywał. Należy też co jakiś czas go odwrócić, żeby się nie odkształcał (materac, nie stelaż;). Żywotność dobrego materaca to ok 10 lat.
Zastanówcie się przez chwilę, czy odczuwacie ból kręgosłupa tuż po przebudzeniu, zanim jeszcze wstaniecie z łóżka. Jeśli tak, to może nadszedł czas, by zmienić materac:-)

Dobrego dnia!