Dlaczego każdy, kto pracuje w pozycji siedzącej, koniecznie powinien rozciągać zginacze stawu biodrowego?

Iliopsoas

Mięśnie zginające biodra (zbliżające uda do tułowia) w siedzeniu cały czas pracują. Im bardziej pochylamy się do przodu, tym bardziej te mięśnie napinamy, jednocześnie rozciągając i osłabiając prostowniki stawu biodrowego. Zaburzamy sobie w ten sposób ustawienie miednicy i w rezultacie postawę całego ciała – przykurcz w biodrach może być więc przyczyną bólu w szyi, czy w kolanie!

Najsilniejszy zginacz biodra to mięsień biodrowo-lędźwiowy (na zdjęciu). Przyczepia się on do kręgosłupa w części lędźwiowej, do kości miednicy (wyściela ją) i do kości udowej. Zbytnie napięcie tego mięśnia w stosunku do prostowników biodra (np. mięśnia pośladkowego wielkiego), może prowokować ból biodra albo lędźwi. Przykurcz m. biodrowo-lędźwiowego może wywoływać również objawy podobne do kolki wątrobowej lub nerkowej czy wzmagać bóle podczas miesiączkowania.

Długotrwałe siedzenie działa na nasze biodra jak unieruchomienie. Jak gips, który zakładamy sobie na wiele godzin dziennie! Koniecznie trzeba więc pamiętać o rozciąganiu przykurczonych struktur.

Pamiętajcie, że przy stretchingu powinniście czuć delikatne rozciąganie, a nie ból.

Miłego dnia!

O tym, co to znaczy, że miesień biodrowo-lędźwiowy jest przechowalnią napięć przeczytacie w tym wpisie.

 

 

2 thoughts on “Dlaczego każdy, kto pracuje w pozycji siedzącej, koniecznie powinien rozciągać zginacze stawu biodrowego?

  1. Czyli biodrowo-ledzwiowy działa zgodnie z siłą grawitacji w tej pozycji? Na pewno nie działa w pełnej długości. Pociąga górny przyczep odc L. Nalepiej go rozciągnąć zmniejszając jego napięcie. Ekscentryczną czynnością mm.

    1. Czy chodzi Panu o rozciąganie w pozycji takiej jak w teście Thomasa? To rzeczywiście jedna z lepszych pozycji do rozciągania, ale jednak w warunkach biurowych trudna do wykonania.
      Pozdrawiamy!

Comments are closed.