Co to jest trening powięzi i dlaczego jest ważny?

pytanie 34 kopia

RUCH JEST BARDZIEJ EFEKTYWNY I BEZPIECZNY, JEŚLI POWIĘŹ JEST SPRĘŻYSTA

Z poprzednich wpisów pamiętacie pewnie, że powięź to łącznotkankowa sieć, która przenika całe ciało człowieka (od czubka głowy po czubki palców u stóp na poziomie układów ciała i komórek!). Obecnie uważa się, że w skład powięzi wchodzą nie tyko przegrody międzymięśniowe, powłoki mięśni, torebki stawowe, torebki otaczające narządy, ale również więzadła i ścięgna.[1]  Wszystkich siedzących odsyłamy do poczytania o powięzi o tu.

Dziś o dwóch istotnych sprawach, które powinny zachęcić Was o dbania o tę strukturę.

Pisałyśmy też już o tym, że powięź spaja i łączy, opakowuje i chroni. Do tej długiej listy funkcji chciałybyśmy dziś dopisać magazynowanie energii. Otóż powięź działa jak sprężyna – podczas obciążenia jej elastyczne struktury są skracane, a kiedy obciążenie znika, wracają one do swojego pierwotnego kształtu i oddają energię. Najłatwiej wyobrazić to sobie na przykładzie ścięgna Achillesa, które podczas obciążenia skraca się, akumulując energię, a później uwalnia ją, ułatwiając mięśniom odbicie. Oznacza to, że ruch zależy nie tylko od siły i pracy mięśni, ale również od sprężystości powięzi!

Fascynujące, prawda?!

Po drugie okazuje się w wielu sportach, w tym w bieganiu, piłce nożnej czy tańcu, większość powtarzalnych urazów dotyczy nie tkanki mięśniowej, ale ścięgien, więzadeł czy torebek stawowych (czyli powięzi), które najwyraźniej są słabiej przygotowane do znoszenia zmiennych dużych obciążeń niż mięśnie czy kości. [2]

Co z tego wynika? Sprawa jest prosta, jeśli chcemy poprawić swoje wyniki w sporcie (odciążyć mięśnie) oraz zapobiec urazom, powinniśmy zadbać o powięź i włączyć ćwiczenia ukierunkowane na nią w zwyczajny trening.

Co może obejmować trening powięzi?

  1. Stretching obejmujący kilka stawów na raz „rozmiękczający” mięśnie (np. pies z głową w dół z delikatnym, miękkim uginaniem nóg).
  2. Rozluźnianie np. za pomocą delikatnego rolowania wałkiem.
  3. Wymachy i ruchy w stawach w jak największym zakresie.

Napiszemy Wam jeszcze o poszczególnych technikach szczegółowoJ

Pozdrawiamy

Ola Prus i Magda Krzysik

[1] Schleip R, Jager H, Klinger W 2012a What is „fascia”[1] A review of different nomenclature, w Chaitow L., Metody Terapii Manualnej w leczeniu dysfunkcji powięzi, s.6.

[2] Schleip R. Muller D.G, „Użyj tego lub pozostaw to”: Zalecenia dla ukierunkowanego na powięź treningu stosowanego w sporcie i terapii ruchowej, w Chaitow L., Metody Terapii Manualnej w leczeniu dysfunkcji powięzi, s.131