Arcyważne mięśnie dna miednicy!

Dziś chciałybyśmy się skupić na mięśniach dna miednicy, o których myślimy rzadko, a które są jedną z najbardziej aktywnych grup mięśniowych podczas wykonywania codziennych czynności. (Terminu mięśnie będziemy używać dla uproszczenia, oczywiście jest to struktura mięśniowo-powięziowa).

Dno miednicy najłatwiej wyobrazić sobie jako hamak rozpięty między kością łonową, guzami kulszowymi (to te wystające elementy, na których siedzimy) i kością guziczną (to końcówka kręgosłupa, która tak bardzo boli, kiedy upadniemy na cztery litery).

Mięśnie te – jak na mięśnie centrum przystało – odgrywają kluczową rolę w stabilizacji tułowia. To jednak nie wszystko!

Hamak ten podpiera i utrzymuje we właściwym położeniu znajdujące się w miednicy mniejszej narządy: pęcherz moczowy, macicę i odbytnicę.

Posiada on otwory: 3 u kobiet (cewka moczowa, pochwa, odbyt), 2 u mężczyzn (cewka moczowo-płciowa, odbyt).

Od jego pracy zależą nasze podstawowe funkcje życiowe związane z układem wydalniczym, pokarmowym i płciowym. Zaburzenie w obszarze dna miednicy może więc skutkować zaburzeniami związanymi z tymi układami.

Najłatwiej wyczuć te mięśnie, zatrzymując strumień moczu w toalecie – to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie to zrobić (to nie jest ćwiczenie i nie należy tego robić zbyt częto!!)

Pelvic-Floor
Mięśnie dna miednicy u kobiet. Widok z góry i z tyłu. Pic from: http://www.gofigure.org.uk/wp-content/uploads/2014/02/Pelvic-Floor.png

U osób z nieprawidłowym napięciem w tym rejonie mogą wystąpić:

U kobiet (Ze względu na budowę anatomiczną, ciąże oraz porody problemy związane z napięciem dna miednicy występują znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn)

– nietrzymanie moczu (które oprócz oczywistych problemów higienicznych może doprowadzić do poważnych problemów emocjonalnych).

-obniżenie, a nawet wypadanie narządów płciowych. (Głównie u kobiet nieprawidłowo prowadzonych po porodzie, nieświadomych istnienia mięśni dna miednicy, których nie poinformowano, jak dbać i ćwiczyć ten rejon.)

– gazy z pochwy

U mężczyzn:

–  impotencja

-przerost prostaty, czy nietrzymanie moczu po jej operacjach

U kobiet i u mężczyzn

– zaparcia, hemoroidy, czy nawet nietrzymanie stolca.

– ból w miednicy,

– ból kręgosłupa

Jak widać dno miednicy jest niezwykle ważnym i newralgicznym miejscem!

Jak o nie dbać?

Unikać czynników, które upośledzają ich prawidłowe funkcjonowanie.

Należą do nich: – palenie, zła dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, zbyt intensywna praca fizyczna związana z dużym napięciem brzucha, np. dźwiganie.

Ćwiczyć

Ćwiczenia dna miednicy polegają głownie na lekkim unoszeniu tych mięśni (ruch zasysający) i ich                  rozluźnianiu.Pamiętajcie, że nieprawidłowe napięcie dna miednicy niekoniecznie oznacza brak napięcia.                        Czasem mięśnie te nie mogą funkcjonować, bo są zbyt napięte. Ćwiczenie „ściskania” tych mięśni, jakbyśmy chcieli      zatrzymać strumień moczu nie jest więc wskazane dla wszystkich, i u osób ze zwiększonym napięciem będą                    wręcz pogłębiały problem.

Tu znajdziecie propozycję bardzo prostego ćw. aktywującego te mięśnie

Pozdrawiamy!

Magda Krzysik i Ola Prus