Jak bezpiecznie podnosić dziecko?

podnoszenie

Dziś temat ważny dla wszystkich, którzy mają małe dzieci, albo z takimi pracują. Bycie rodzicem, nianią, czy nauczycielem przedszkolnym to ciężka praca! Jeśli założyć, że przeciętny przedszkolak waży 15 kg, to wystarczy przenieść go 15 razy, żeby łącznie przetransportować prawie ćwierć tony!

Poniżej podajemy krok po kroku, jak przyjąć bezpieczną postawę przy podnoszeniu maluchów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że dzieci nie zawsze grzecznie czekają, żeby powolutku je podnieść z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Dlatego też zależy nam, byście z tego wpisu zapamiętali przede wszystkim, że jeśli macie dzieci, albo z nimi pracujecie to KONIECZNIE, KONIECZNIE powinniście zadbać o zbalansowane ciało!

Mocne mięśnie centrum ustabilizują i ochronią Wasz kręgosłup, kiedy nagle będziecie musieli podnieść wierzgającego malucha z podłogi.

Rozciągnięte mięśnie i powięź uchronią Was przed urazami i zapewnią prawidłowe zakresy ruchu.

Pilates? Joga? Stretching? Wybierzcie coś dla siebie, a jeśli nie macie czasu na zorganizowane zajęcia, poświęćcie 10 min dziennie na proste ćwiczenia.

Jeśli akurat nigdzie się nie spieszycie i możecie spokojnie podnieść dziecko, poniższe wskazówki pomogą Wam uchronić się przed urazami.

1. Stańcie jak najbliżej   dziecka w kierunku, w którym będziecie je przenosić, żeby uniknąć skręcania się w                      kręgosłupie.

2.Rozłóżcie   stopy   szeroko – dla jak największej płaszczyzny podparcia.  Możecie  wysunąć   jedną   nogę   w  przód, a na drugiej uklęknąć.

4.Ugnijcie kolana i biodra,  ale  zachowajcie  prosty  kręgosłup

5.Lekko  napnijcie   mięśnie   brzucha

6.Przytrzymajcie dziecko blisko ciała i  korzystając  z  siły  nóg, podnieście  je  w  górę .

7.Przykucnijcie  lub  uklęknijcie,  kiedy  je   odkładacie.

 

podnoszeniepodnoszenie2

 

Kilka bardzo ważnych uwag!

Pamiętajcie, żeby trzymać dziecko blisko ciała – to znacznie ułatwia przenoszenie. Dobrze jest nauczyć malucha współpracy, żeby obejmował Was za szyję, a nie wyginał się w tył.

 

Trzymajcie dziecko z przodu i nie przenoście na jednym biodrze!! To pozycja bardzo obciążająca.

 

Pamiętajcie: żeby dbać o innych, musicie dbać o siebie!

 

Pozdrawiamy serdecznie!

O&M