Wyjątkowa bajka ruchowa – Podróże z Pościelotem

pościelot_książeczka

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Wy najważniejsi czytelnicy – Dzieci,

 zapraszamy do zabawy z fragmentem wyjątkowej książeczki, która powstała ze spotkania dwóch miłości: do pięknych historii oraz do ruchu.

Przedstawiamy rodzinę Biedronek, która zabierać Was będzie co wieczór, przed snem, w podróże małe i duże, ale zawsze niezwykłe.

By wyruszyć do magicznych miejsc − podmorskiego królestwa, słodkiej krainy, lasu pełnego dźwięków czy państwa Elfów − potrzeba tylko wyobraźni. Podróżować będziecie niezwykłym środkiem transportu. Nie będzie to ani samolot, ani statek, ani nawet powietrzny balon… Czekają Was bajkowe rejsy Pościelotem!

Dzięki naszej książeczce ten fantazyjny wehikuł będzie co wieczór pojawiał się na Waszym łóżku lub dywanie, a poruszać go będziecie dzięki oddechowi i prostym ruchom.

Książeczka będzie do nabycia już niebawem w naszym ulubionym i zaprzyjaźnionym Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki!  Zapraszamy na premierę i promocję już 05.06 o 14!

Ania Machacz (Fundacja Biznes Mama)  i Magda Krzysik (Cogito Ergo Move) – autorki

 

 Pościelot jako latający kufer (bajkę ruchową można modyfikować, wydłużać, skracać, udziwniać lub upraszcać w zależności od potrzeb i preferencji;)

chmurka_sama
rys. Alicja Karczmarska-Strzebońska

 

URUCHOMIENIE WYOBRAŹNI

Dziś Wasz Pościelot zamieni się w latający kufer. Taki, w jakim trzyma się skarby. Usiądźcie z podwiniętymi nogami. Kufer nie jest zbyt duży, więc musicie się skulić, żeby się w nim zmieścić. Jak myślicie, z czego zrobiony jest Wasz kufer? Jaki jest w dotyku? Może jest czymś w środku wyścielony?

 

RUCH

Na początek sprawdźcie, czy wieko łatwo się otwiera. Wypchnijcie je w górę plecami i uklęknijcie, wyciągając mocno do góry ręce i buzię. Nabierzcie powietrza i wydychając je, znowu się skulcie. Zróbcie to kilka razy, żeby rozruszać zawiasy wieka. Wróćcie do pozycji skulonej. Na szczęście kufer zaczyna rosnąć, żeby było Wam wygodniej w podróży. Sprawdźcie, czy rzeczywiście macie więcej miejsca. Sięgnijcie obiema rękami do rogu kufra po prawej, a następnie po lewej stronie. Teraz mocno i daleko sięgnijcie lewą nogą w tył. Zróbcie to samo prawą nogą.

Jeszcze raz wypchnijcie plecami wieko kufra i wyjrzyjcie na zewnątrz. Wyciągnij w górę ręce i wystawcie buzię do słońca. Pozwólcie, żeby ogrzało Wasz nos i czoło, a następnie prawy i lewy policzek.

 

ODDECH

Weźcie głęboki oddech i zróbcie mocny wydech. Pewnie już pamiętacie, że to oddech zawsze wprawia Pościelot w ruch. Oddychajcie głęboko i równo, żeby ustabilizować lot.

 

RUCH

Przelatujemy nad piękną, zieloną, porośniętą wysokimi drzewami wyspą. Czubki ocierają się o dno Waszego kufra i odrobinę nim kołyszą. Czujecie to? Pokołyszcie ciałem na wszystkie strony.

Drzewa są tak wysokie, że możecie ich dosięgać. Zerwijcie wielki kokos i przenieście go do kufra. Poczujcie, że jest naprawdę ciężki – ma w środku dużo kokosowego mleka. A teraz sięgnijcie w lewo, zerwijcie wielkie mango i też wrzućcie je do środka. Włóżcie duży kawałek mango do ust i powoli przeżuwajcie. Pokręćcie szczęką, niech pracuje cała buzia. Kiedy skończycie, poklepcie się z zadowoleniem po brzuchu.

A teraz się połóżcie. Chcielibyście już odpocząć, ale do kufra wchodzi stado mrówek. Obłażą Wam ręce, nogi i brzuch. Spróbujcie je strzepnąć. Nie zapomnijcie o włosach i czubkach palców. Kiedy w końcu pozbędziecie się mrówek, połóżcie się w bezruchu i odpocznijcie.

 ODDECH

Nabierzcie powietrza, tak żeby z brzucha zrobił się balonik i spokojnie je wypuśćcie. Jeszcze tylko dwa wydechy. Jesteśmy na miejscu.

 

Mamy nadzieję, że czujecie się rozluźnieni i weselsi!  W książeczce znajdziecie aż siedem różnych bajek! Polecamy również pościelotowe warsztaty dla dzieciaków, na których czeka je mnóstwo śmiechu i ruchu:)

Serdecznie pozdrawiamy!

loga

stopka