Co to znaczy stać prosto?

Pisałyśmy często o tym, jak siedzieć, dziś dla odmiany będzie o staniu.
Kiedy przyjmujemy prawidłową pozycję stojącą, wyglądamy młodziej, szczuplej i robimy się wyżsi, a do tego pozwalamy naszemu organizmowi funkcjonować harmonijnie.
Jak stać prosto?
1. Cofnijcie głowę w tył. Wysunięta wygląda brzydko i więcej waży!

2. Opuście barki. W mięśniach karku lubi kumulować się napięcie, jeśli je rozluźnicie, od razu poczujecie się mniej spięci.

3. Ściągnijcie łopatki, cofnijcie ramiona i otwórzcie klatkę piersiową. Uwaga, nie chodzi o to, żeby maksymalnie wypinać piersi! Spróbujcie to zrobić, nie wyginając się w lędźwiach.

4. Napnijcie brzuch i zrolujcie miednicę (ruch podwijania ogona). Zróbcie to delikatnie (tak na 30%), bo za duże tyłopochylenie miednicy też nie test wskazane.

5. Unikajcie długiego stania z przeniesieniem ciężaru na jedną nogę. Powoduje to jednostronne skrócenie mięśni i, jeśli jest to nawyk utrwalony (trwa od wielu lat, nawet od dzieciństwa), może doprowadzić tworzenia się skoliozy.

6. Unikajcie też noszenia torby, czy plecaka na jednym ramieniu. To również zaburza równowagę mięśniowo-powięziową. Jeśli nosicie torebkę na prawym ramieniu, to od czasu do czasu przełóżcie ją na lewe.

7. Nie przeprostowujcie kolan i ich nie koślawcie. Niektórzy mają duży zakres ruchomości w stawach kolanowych i stojąc, długo się na nich zawieszają – puszczają luźno mięśnie, wykorzystując mechanizm ryglowania kolana. Długotrwałe stanie w takiej pozycji, sprzyja przeciążaniu stawów.

Pamiętajcie o tym i w pracy i czekając na tramwaj!
Cogito Ergo Noszę się Prosto!
M&O

Zdjęcie z: http://wellnessforlife.com.sg/wp-content/uploads/2014/03/Posture-tallerfitter.jpg